تبلیغات
ِ - گزارش:تاریخچه توپ جام جهانی

گزارش:تاریخچه توپ جام جهانی

چهارشنبه 25 دی 1392 04:20 ب.ظ

نویسنده : عصرنامه
ارسال شده در: گزارشات ،
گزارش:تاریخچه توپ جام جهانی
همانطور که میدانید عصرنامه دید تک بعدی به تاریخ ندارد و تاریخ همه چیز را بررسی می کند و برای همین و به مناسبت جام جهانی 2014 برزیل به تاریخچه توپ جام جهانی نگاهی می اندازیم.
منبع تصویر:1

البته این مقاله مربوط به توپ های رسمی است یعنی آنهایی که نام و برند خاص خود را دارند و فقط در یک جام جهانی استفاده شده اند.
جام جهانی 1970 مکزیک:
اولین جامی که آدیداس،کمپانی اسپانسر فیفا، اولین توپ های رسمی و خاص جام جهانی را عرضه کرد. تلستار.اگر به تصویر نگاه کنید آن را به عنوان اولین تصویر از چپ به راست پیدا می کنید.البته این همراه شد با اولین پخش زنده فوتبال از تلویزیون ها در جهان.
1974،آلمان غربی:
نام توپ این رقابت ها تلستار دیورلست بود که تفاوت چشمگیری بین آن و تلستار مکزیک وجود نداشت.
1978،آرژانتین:
توپ تانگو دیورلست در این جام جهانی عرضه شد.اسکلت توپ با تلستار های پیشین فرقی نمی کرد و طرح روی توپ متفاوت بود.
1982،اسپانیا:
توپ این رقابت ها تانگو اسپانیا بود که دیگر طرح رویش هم چندان فرقی با تانگو دیورلست نداشت.
1986،مکزیک:
در این جام جهانی آزتکا به عنوان توپ رسمی مورد استفاده قرار گرفت که آپشن های متفاوتی مانند مقاومت در برابر آب به آن افزوده شد.
1990،ایتالیا:
اتروسکو توپ این جام جهانی تا آن دوره زیباترین توپ بود.طراحی منحصر به فرد آن باعث شده بود که در صدر جدول توپ های جام جهانی از لحاظ زیبایی برسد.
1994،آمریکا:
کوئسترا توپ این جام به واقع توی ذوق همه زد.همه انتظار زیباتر شدن داشتند ولی کار بدتر شد.
1998،فرانسه:
تری‌کُلُر نام توپ این جام بود و هم چنین اوّلین توپ جام های جهانی بود که از حالت تکراری سیاه و سفید به سفید و آبی و اندکی هم قرمز-که رنگ های پرچم فرانسه بودند- تغییر رنگ داد.
2002،ژاپن و کره:
فورنُوا نام توپ این جام بود که دیگر نمی شد آن را با توپ های پیشین مقایسه کرد.اسکلت آن مانند بقیه توپ ها تا آن زمان بود ولی رنگ های مختلف و جذاّبی در آن استفاده شده بود.
2006،آلمان:
بالاخره با ورود تیم جیست اسکلت کلاسیک توپ های آدیداس تغییر کرد و گامی بلند به جلو برداشته شد البته این توپ هزاران امکان دیگر هم داشت که دیگر جایی برای آنها نداریم.
2010،آفریقای جنوبی:
جابولانی.از آن دسته توپ هایی بود که انتقادات از آن از کل بازی های جام جهانی بیشتر بود. در عین زیبایی در نوع کات برداشتن،ضربه خوردن و دفع شدن از دیدگاه بازیکنانی که آن را تست کردند مشکل داشت.
2014،برزیل:
برازوکا به قطع زیباترین توپ تاریخ جام جهانی تا امروز و تاریخ این پست است.گرچه زیبایی به معنای خوبی نیست-دقیقاً همان نکته ای که جابولانی به ما نشان داد-.این توپ هنوز به طور رسمی در هیچ بازی ای استفاده نشده و از بین بازیکنانی که آن را تست کرده اند نیز انتقادی شنیده نشده است ولی هنوز هم باید صبر کرد تا جام جهانی برزیل شروع شود و بعد درباره کیفیت آن بحث کرد ولی انصافاً از لحاظ زیبایی و رنگ از همه توپ های تاریخ جام جهانی زیباتر است.
نظر شما چیست؟دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 دی 1392 04:44 ب.ظ