تبلیغات
ِ - گزارش:داستان فتح سارد توسط کوروش و پس از آن

گزارش:داستان فتح سارد توسط کوروش و پس از آن

دوشنبه 23 دی 1392 01:24 ب.ظ

نویسنده : عصرنامه
ارسال شده در: گزارشات ،
گزارش:داستان فتح سارد توسط کوروش و پس از آن
 نوشته ی عصرنامه-به طور کلی دو داستان مشهور در مورد فتوحات کوروش موسس هخامنشیان نقل شده است که یکی درباره بابل است و دیگری درباره سارد.اول باید بگوییم که سارد در کجا دارد و علت این حمله از سوی پارسیان چه بوده.سارد شهری ثروتمند و اباد در آسیای صغیر و در ترکیه ی امروزی قرار داشته است.سارد پایتخت لودی ها(ه.خ.م: لیدی ها) بود که پس از شکست اژدهاک پادشاه ماد و سقوط حکومت مادها به همراه مصر و بابل طمع قلمرو مادیان را کرد.
در مورد داستان فتح سارد روایات زیاد و متفاوتی نقل نشده است که کار ما را بسیار راحت می کند.
مشهور است که وقتی کرزوس پادشاه لودی ها به قسط فتح ایران راهی میدان جنگ شد شخصی را برای جمع آوری سپاه اعزام کرد و به او دستمزد سپاهیان را نیز داد ولی این شخص پس از جمع آوری سپاه به پارس گریخت و به کوروش درباره ی این حمله اطلاع داد و پارسیان به سرعت راهی میدان جنگ شدند و سواره نظام سبک مشهور ساردی را غافلگیر کردند و آنها را مجبور به عقب نشینی به سمت سارد کردند.
پس از آن سارد را محاصره کردند و برای کسی که بتواند راهی ورودی به سارد پیدا کند جایزه ی بزرگی تعیین کردند که یکی از سربازان که از اهالی جنوب دریای مازندران بود توانست از دیوار جنوبی که نگهبان نداشت راهی ورودی پیدا کند و وارد سارد شود و سپاهیان دیگر نیز پشت سرش به سارد وارد شدند و سارد سقوط کرد.
البته لازم به ذکر است که سپاهیان جذب شده توسط ساردی ها توسط کرزوس مرخص شده بودند و همین یکی از عوامل مهم شکست آنها بود.
روایات دیگری نیز نقل شده است نظیر اینکه سواره نظام لودیان به پارسیان حمله کردند و کوروش دستور به آوردن شتر های سرکش به جلوی سپاه شد که باعث شد اسب های لودیان وحشت کنند و رم کنند ولی ساده ترین روایت از فتح سارد همین روایتی است که در بالا نقل شد.
بحث اصلی سر وقایع پس از فتح سارد یعنی برخورد کوروش و کرزوس است.
روایت اول: کوروش دستور می دهد که کرزوس را بسوزانند ولی باران می بارد و آتش را خاموش می کند و کرزوس با سخنان زیبایش کوروش را به زنده نگه داشتن او وادار می کند.
روایت دوم: که مورد قبول هم واقع شده است این است که کرزوس از ترس برخورد کوروش با او دستور می دهد تا قبل از رسیدن کوروش به آنجا او را بسوانند ولی کوروش از این کار جلوگیری می کند و کرزوس را به عنوان حاکم سارد-و البته ساتراپ نشین سارد- انتخاب کرد.


بازگشت به صفحه اصلی وبلاگدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 23 دی 1392 02:00 ب.ظ